×

Ako a kedy podávať čapíky bábätkám a deťom do 3 rokov

Ako a kedy podávať čapíky bábätkám a deťom do 3 rokov

Úvod

Podávanie čapíkov bábätkám a deťom do troch rokov môže byť pre mnohé mamičky novou skúsenosťou. Tento článok poskytuje jednoduché a zrozumiteľné usmernenia, ako správne postupovať pri podávaní čapíkov a na čo si dať pozor.

Dôležité upozornenia

  • Nekombinujte čapíky Nurofen a Panadol: Tieto čapíky obsahujú účinné látky (ibuprofén a paracetamol), ktoré sa nemusia kombinovať bezpečne. Dôležité je dodržiavať odstup, akoby ste podávali rovnaký liek.
  • Rozdielne výrobky, podobné účinky: Aj keď sú to produkty od rôznych výrobcov, účinné látky majú podobné účinky a môžu interagovať.

Kedy podávať čapíky

Podávanie čapíkov je vhodné pri telesnej teplote nad 38,5°C. Dôležité je meranie teploty teplomerom určeným do konečníka. Pri tomto type merania odpočítajte 0,5°C. Napríklad, ak nameriate 38,8°C, reálna teplota je 38,3°C.

Prehľadná tabuľka: teplota a váha

Telesná TeplotaVáha DieťaťaDávkovanie Čapíkov
Nad 38,5°C6-8 kg60 mg (Nurofen)
Nad 38,5°C8-12,5 kg125 mg (Nurofen)
Nad 38,5°C6-15 kg80 mg (Panadol)
LiekŠtandardná dávka (mg/kg)Štandardná dávka – Rozsah (mg/kg)Dávkovanie (počet krát/deň)Maximálny počet dávok/deňMaximálna denná dávka (mg/kg/deň)Minimálny vek pre podávanie
Paracetamol
(Panadol)
1010-15Každých 4-6 hodín460-75Závisí od produktu
Ibuprofen (Nurofen)1010 (až 40 mg/kg/deň max)Každých 6-8 hodín3-4406 mesiacov

Čapíky by mali byť základom detskej domácej lekárničky. Môžete si ich kúpiť pohodlne v online lekárni – Panadol Baby čapíky 125mg alebo NUROFEN Čapíky pre deti 125mg.

Postup podávania čapíkov

  1. Umyte si ruky: Hygiena je kľúčová pri manipulácii s čapíkom.
  2. Položenie dieťaťa: Položte dieťa na bok s pokrčenými nohami.
  3. Zavedenie čapíka: Jemne vložte čapík do konečníka smerom špičkou dnu. Ak to je možné, spojte zadoček dieťatka a pridržte ho spojený na 30-60 sekúnd. Čapík sa rozpustí a začne pôsobiť.
  4. Pozor na následnú stolicu: Rozpustenie čapíka môže ovplyvniť konzistenciu stolice, ale to nie je dôvod na znovupodávanie čapíka.

Dodatočné Informácie

  • Teplomer pre presné meranie: Odporúčame použiť teplomer určený do konečníka pre najpresnejšie meranie. Lekársky, ale aj hravý detský teplomer kúpite aj v BENU lekárni, odporúčame napríklad THERMOVAL kids flex.
  • Čapíky sa nepodávajú častejšie: Ako pri každom lieku, je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a nezvyšovať ho bez konzultácie s lekárom.

Záver

Podávanie čapíkov môže byť jednoduché a efektívne pri správnom postupe. Dôležité je dodržiavať správne dávkovanie a byť informovaný o interakciách medzi rôznymi druhmi čapíkov.

Máte nejakú otázku? Zanechajte nám komentár, a radi Vám odpovieme.

Share this content:

Post Comment